Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe przepisy dyrektywy SUP, lokale gastronomiczne, handlowe itd muszą zapewnić klientowi alternatywę dla jednorazowych plastikowych opakowań:
"Zgodnie z art. 3b ust. 3 u.o.p., od 1 lipca 2024 przedsiębiorca będzie obowiązany do zapewnienia dostępności opakowań alternatywnych do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy, będących opakowaniami, wytworzonych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne, w tym innych niż tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji, lub dostępności opakowań wielokrotnego użytku."
Od 1 stycznia 2024 r. w związku z ustawą z dnia 14 kwietnia 2023 r. nabywając żywność lub napoje zapakowane w jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, konsumenci końcowi będą musieli liczyć się dodatkową opłatą, a wprowadzający do obrotu z ich ewidencją.
Opłata konsumencka:
0,20 zł netto/szt. – kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek; -
0,25 zł netto/szt. – w przypadku pojemników na żywność gotową do spożycia zdefiniowanych w ustawie, które są:
• przeznaczone do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
• zazwyczaj spożywane bezpośrednio z pojemnika
• gotowe do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie
Opłatę pobiera "wprowadzający do obrotu" czyli np. restauracja, która sprzedała zupę w pojemniku plastikowym.
Opłata obciąża użytkownika końcowego - użytkownik końcowy to podmiot nabywający produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub napoje lub żywność w opakowaniach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu ich wykorzystania na potrzeby własne, bez dalszej odsprzedaży.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informujemy, że w swojej ofercie posiadamy produkty dopuszczone do obrotu przez w/w polską Ustawę implementującą przepisy unijne:
- sztućce drewniane lub wielokrotnego użytku potwierdzone certyfikatem ponownego wykorzystania wydanym przez certyfikowane laboratorium,
- talerze papierowe lub wielokrotnego użytku potwierdzone certyfikatem
ponownego wykorzystania wydanym przez certyfikowane laboratorium,
- pojemniki i miski na zupę – papierowe lub wielokrotnego użytku potwierdzone certyfikatem ponownego wykorzystania wydanym przez certyfikowane laboratorium.
Szczegółowe informację można uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Marszałkowskim
lub Państwowej Inspekcji Handlowej.